Recenziók a Magyarország története 1944–1956 című CD-ROM-ról Európa közepén – Magyarország a jelenkorban. Az 1956-os Intézet multimédia CD-ROM sorozata 2.
Bár sokan bizonyára változatlanul előnyben részesítik a lapozható könyveket (magam is ilyen elmaradott szerzet vagyok), mégis aligha vitatható egy ilyen multimédiás összeállítás hasznossága és használhatósága. Technikailag alapfokú számítógépes ismeretek birtokában is könnyen kezelhető, és olvasója szabadon válogathat a döbbenetes, nevetséges, leginkább groteszk szövegek és hangok, valamint a tömör tényeket tartalmazó lexikális anyagok között. (Varga Péter: Tizenkét év a libikókán. Élet és Irodalom, 2001. október 19.)
A lemez több, mint egyszerű digitális történelemkönyv, olyan archív hangfelvételek és filmhíradórészletek színesítik, melyek eddig nem voltak a nagyközönség számára hozzáférhetőek. (...) A lemez rendkívül színes képet ad a háború utáni remény és a teljes csalódás időszakáról. Láthatjuk az úttörűvasúton jegy nélkül utazó rajk elvtársat éppúgy, mint a forint bevezetését vagy a svábok kitelepítését. Hallhatjuk a korszak nagy slágereit, a vastapssal kísért Rákosi beszédeket (...) A digitális történelemkönyv egyaránt lehetőséget nyújt a kutatóknak, az egyetemistáknak és az egyszerű érdeklődőknek arra, hogy elmélyítsék ismereteiket a XX. század históriájáról. Az igazi célközönség mégis a fiatalság, akik ismerik a számítógépet, és talán már gyakrabban is használják, mint a könyveket, akik már nem emlékezhetnek a szocializmus éveire, akiknek az a korszak igazi történelem. (P.: Egy kattintás. Magyarország története cd-romon. Heti Válasz, 2001. október 5.)
Lenyűgöző ez a bőség, amelyet a CD-ROM elénk tár, de még lenyűgözőbb, hogy az alkotóknak úgy sikerült megszervezniük a könyvtárnyi anyagot, hogy az mindvégig kezelhető maradt. (...) Egy szó, mint száz: könyvtárak, iskolák, a történelem iránt érdeklődő PC tulajdonosok, figyelem! Ha létezik kötelező vétel: akkor ez az: a Magyarország 1944-1956 olyan lemez, amelynek minden közintézmény és művelt magánember CD-ROM tékájában ott a helye! (Móray Gábor: Magyarország 1944–1956. PC World, 2001. november)
|
|
|
|
|