A monori tanácskozás 1985. június 14–16. Szerkesztette, a bevezető tanulmány írta: Rainer M. János Budapest, 2005, 1956-os Közalapítvány
Recenziók a könyvről
1985. június 14–16-án a monorierdői kempingben találkozott negyvenöt magyar értelmiségi. „Gondolatainkat kicserélni jöttünk össze, mivel nyomós körülmények sürgetik, hogy keressük a kiutat társadalmunk romló állapotából és az ország nehéz helyzetéből. Ez jogunk és kötelességünk is” – foglalta össze a tanácskozás célját a szervezők vezéralakja, a találkozó házigazdája, Donáth Ferenc. Amikor húsz év után közreadjuk az ott elhangzottak alapján született szöveget, az előadásokat, korreferátumokat és a vita jegyzőkönyvét, nemigen találhatunk pontosabb meghatározást Monorról. Donáth Ferenc bevezetője előtt a résztvevők kézhez kapták és elolvasták a tanulmányokat, s elhangzott az első szóbeli vitaindító, Szabó Miklós reflexiója Csurka István szövegéhez. A vita első felszólalója, Csengey Dénes kérdéseket tett fel, a találkozó céljait, lehetséges végeredményét igyekezett tisztázni, mintegy előzetesen. Donáth ekkor újra, kissé részletesebben fogalmazta meg a találkozó célját, az eszmecserét, magyarázatképpen hozzáfűzve a résztvevők körének meghatározását: „Azért választottuk ezt a célt, mert jelenlegi helyzetünkből indultunk ki. Lényegében laza csoportok azok, amelyek itt többé-kevésbé képviselve vannak. Egymástól külön teszik a dolgukat. Bizonyos vagyok benne, hogy a jövőben növekedni és sokasodni fognak, ezt helyzetünk alakulása fogja magával hozni. [...] Én tehát amellett vagyok, hogy annak érdekében cseréljük itt ki a gondolatainkat, hogy valamennyi ilyen laza kör jobban, másokról, más célokról és törekvésekről többet tudva folytathassa, amit maga tesz. Ennél messzebbre lehet éppen menni, de úgy érzem, hogy jelenleg nem kívánatos.”
A tanácskozás résztvevőinek felsorolásából nyilvánvaló, hogy milyen „laza kis közösségek”, „körök” képviseletére gondolt Donáth Ferenc. Azokra az eszmei és tényleges körökre, közösségekre, amelyek tagjai a nyolcvanas évek közepén már egy-másfél évtizede a Magyarországon fennálló rendszer bírálóinak számítottak, mégpedig olyanoknak, akiknek kritikája a hétköznapi „morgásnál” (a ius murmurandi gyakorlásánál) rendszeresebb és szervezettebb volt, átgondolt és átélt. Azokra a körökre, amelyekből ebben az időszakban, a nyolcvanas években alakult ki a magyarországi posztsztálini rendszer politikai ellenzéke. 1985-ben ez az ellenzék különféle politikai, ideológiai orientációjú csoportokból állt, a szerveződés, a csoportképződés különböző fokán. Monoron azonban együtt, közösen beszélgettek és gondolkodtak, s ennek eredményeit nyilvánosságra hozták. Mindez együtt olyan politikai cselekvés volt, amelynek jelentősége azonnal nyilvánvalóvá vált itthon és a határokon túl. A tanácskozás mérföldkő az 1956 utáni magyar és közép-kelet-európai ellenzéki mozgalmak történetében.
[...]
Az előszónak nem feladata a tanácskozás, az arról készült szöveg részletes értékelése. Ezt már eddig is többen megtették, és nyilván ezután is megteszik. A résztvevők szinte kivétel nélkül jó emlékeket őriznek az előadásokat követő, egyes pontokon szenvedélyes vitákról és az informális beszélgetésekről is. Monor nemcsak a politikai tudatosodás, a politikai ellenzékké formálódás alapvető lépésének, hanem emberi találkozásnak is tűnt. Nemcsak politikai, nyelvi és kulturális szempontból plurális térnek, hanem igazi egyéniségek, szereplők interakciójának is. Monort szervezői egy folyamat kezdetének szánták. Ez ebben az 1985-ös formában nem vált valóra, de sok tekintetben a rendszerváltásig tartott. Annak sikerében nyilvánvalóan közrejátszott, hogy a demokratikus átmenet kulcsszereplői, fő gondolati irányainak képviselői szót tudtak érteni egymással, erről voltak emlékeik, hagyományaik. Monor, ahol másként gondolkodó értelmiségiekként, de politikai felelősségük és szerepük tudatában beszélgettek az ország dolgairól, ilyen emlék és hagyomány volt. A diagnózis a nyolcvanas évek közepének Magyarországáról, annak értelmiségéről, gondolkodásáról, politikai útkereséséről ezért – úgy véltük – megörökítésre érdemes. Hogy a magyar demokratikus gondolkodás monori hagyománya, a „monori szellem” tovább él-e más körülmények között, még nyitott kérdés, de már nem ezen a kiadványon múlik.
Tartalom:
Előszó
Húsz éve
A másik Magyarország Monoron
Előadások és korreferátumok facsimile
Donáth Ferenc: Megnyitó szavak
Csurka István: Új magyar önépítés
Szabó Miklós: Még néhány szó a magyar önépítésről
Csoóri Sándor: Eltemetetlen gondok a Dunatájon
Kenedi János: Demokratának lenni: igen, de miért?
Bauer Tamás: I. Nyolc észrevétel a kongresszusi irányelvekhez
II. A reformpolitika a gazdaságpolitika komplexitásában
Laki Mihály: Négy kiegészítés Bauer Tamás írásaihoz
Kis János: Korlátainkról és lehetőségeinkről
Vásárhelyi Miklós: A magyar út a világban
A vita jegyzőkönyve facsimile
1985. június 14. délután
Csengey Dénes
Donáth Ferenc
Fekete Gyula
Vargyas Lajos
Benda Gyula
Mészöly Miklós
Sinkovits Imre
Konrád György
Benda Kálmán
Levendel László
Vásárhelyi Miklós
Vági Gábor
Tamás Gáspár Miklós
Mészöly Miklós
Bence György
Lengyel László
Vargha János
Benda Kálmán
Szalai Erzsébet
Csurka István
1985. június 15. délelőtt
Vargyas Lajos
Kis János
Csurka István
Litván György
Halda Alíz
Für Lajos
Tamás Gáspár Miklós
Mészöly Miklós
Réz Pál
1985. június 16. reggel
Konrád György
Csurka István
Vargha János
Litván György
Bence György
Fekete Gyula
Litván György
Szabó Miklós
Vekerdi László
Varga Domokos
Benda Gyula
Mészöly Miklós
Csoóri Sándor
1985. június 15. délután
Szalai Erzsébet
Antal László
Tardos Márton
Vági Gábor
Donáth Ferenc
Fekete Gyula
Tardos Márton
Mészöly Miklós
Tardos Márton
Lengyel László
Solt Ottilia
Tamás Gáspár Miklós
Szabó Miklós
Bauer Tamás
Tardos Márton
1985. június 16. délután
Mészöly Miklós
Csengey Dénes
Laki Mihály
Mészöly Miklós
Konrád György
Lengyel László
Elek István
Szabó Miklós
Bence György
Solt Ottilia
Fekete Gyula
Szalai Erzsébet
Tamás Gáspár Miklós
Mészöly Miklós
Csoóri Sándor
Demszky Gábor
Csengey Dénes
Kis János
Donáth Ferenc zárszava
Függelék
Kiegészítések a monori tanácskozás jegyzőkönyveihez
Vásárhelyi Miklós korreferátuma
Donáth Ferenc bevezető szavai
Kenedi János hozzászólása
Vargha János hozzászólása
Csurka István hozzászólása
Mészöly Miklós bevezető szavai
Vargha János hozzászólása
Vargha János hozzászólása
Kósa Ferenc hozzászólása
Solt Ottilia felhívása
A tanácskozás résztvevői |