A FÜGGETLEN KISGAZDA-, FÖLDMUNKÁS- ÉS POLGÁRI PÁRT PROGRAMJA
(részlet)
Budapest, 1945 nyara

[...] 23. Mit tart a párt az első teendőnek a magyar élet alapjainak megteremtésénél?
Tennivalóinkat bizonyos mértékig parancsolóan írja elő a mai helyzet. A régi ország összeomlott. Politikai helyzetünk gyökeresen megváltozott. Gazdasági életünket történelmünk során most érte a legnagyobb csapás. A megmaradt magyarság az ország romjai fölött áll. Ilyen körülmények között első feladatunk a rend teljes helyreállítása. Azután gondoskodni kell a nemzet legelemibb életfeltételeiről, tehát meg kell teremtenünk gazdasági életünk új alapjait, meg kell indítani a termelőmunkát, hogy kenyere és munkája legyen a haza minden dolgozó fiának. Ha a rend, kenyér és munka biztosítva lesz, valójában csak akkor gondolhatunk a nemzet politikai életének meghatározására, az új társadalmi formák s a részletkérdések kidolgozására és megvalósítására.

24. Mit tart a párt a közrend előfeltételének?
Bátran és határozottan tudomására kell hozni a társadalom minden tagjának, hogy sem a demokrácia megszületése, sem a múltban szerzett érdemek nem jogosítanak senkit fel törvénytelen előnyök megszerzésére, éppen úgy, mint ahogy nem jogosítanak fel senkit basáskodásra és mások felett való uralkodásra azok a példaadások sem, amelyek az elmúlt idők szörnyű diktatúrás rémuralmából előttünk állanak. A demokrácia nem arra való, hogy az elemi kötelességteljesítést külön jutalmazza, vagy hogy felmentést adjon a hozzáértés alól a közszereplésben. A szabadság nem jelenti azt, hogy egyeseknek, az elszántabbaknak vagy felelőtlenebbeknek mindent szabad másokkal szemben alkalmazni, hanem éppen azt jelenti, hogy mindenkinek a szabadságát biztosítani kell az egyesek erőszakosságaival szemben. A magyar nép egyaránt szereti a rendet és a szabadságot. A közhatóságoknak szigorúan ügyelni kell arra, hogy ezt a rendet senki meg ne bontsa s a szabadságot senki anarchiává ne változtassa. Szabad világban több felelősséget kell követelni a közhatalom végrehajtóitól, mint a reakció uralmának idején.

25. Mi az alapja a gazdasági élet újjászervezésének?
Elsősorban a magyar nép munkaszeretete és áldozatvállalása, majd pedig a termelés alapját képező javak és eszközök okszerű felhasználása. Vigyázni kell arra, hogy a magyar nép munkakészségét ezekben a szörnyű nehéz időkben semmiféle káros befolyás meg ne rontsa. Azután okosan kell felhasználni a termeléshez még rendelkezésre álló eszközöket. Tulajdonilag közelebb kell vinni a dolgozó embert az egyéb termelési tényezőkhöz. Így a dolgozó kisemberek tulajdonába kell adni a földet, és nagyobb befolyást kell biztosítani a munkásnak is a maga termelő területére. Meg kell teremteni a gazdasági demokráciát. A termelési tényezőkkel való szigorú gazdálkodás azt is jelenti, hogy akinek a munkaterületén a munkalehetősége megszűnt, olyan területen kell folytatni munkáját, amelytől eddig távol volt, s amelytől eddig hagyományok és társadalmi előfeltételek választották el. Ez világosan azt jelenti, hogy testi munkát kell végezni sokaknak azok közül is, akik eddig csak a szellemi munka területén tevékenykedtek.

26. Milyen földreformot kíván a Független Kisgazdapárt?
A párt a földreformot a szükséges nagy reformok első állomásának tekinti. Minden nagy újítást úgy kell megvalósítani, hogy a késői nemzedékek se kárhoztassák az újítások megvalósítóit. Ezért kell a földreformot is a lehető legtökéletesebben megoldani. Össze kell egyeztetni a radikális megoldást az ésszerű megoldással.

Fel kell használni a földreform céljaira minden 100 holdon felüli úribirtokot és minden 200 holdon felüli parasztbirtokot, valamint a vállalatok és közületek összes birtokát éppen úgy, mint az egyházaknak a 100 hold javadalmi föld feletti részét. El kell kobozni és a földreform céljaira kell fordítani a háborús bűnösök, nyilasvezérek, volksbundisták és egyéb hazaárulók összes birtokát. Így a földreform céljaira kell fordítani kártérítés nélkül Albrecht és József főhercegeknek, Festetich grófnak a nagybirtokait éppen úgy, mint a Kunder-, Jurcsek- és Marton Béla-féle középbirtokosok földjeit.

Az így igénybe vett földekből ki kell elégíteni a törpebirtokosokat, a mezőgazdasági munkásokat, gazdasági cselédeket és kisbérlőket. A birtoktulajdonosok számára olyan kártérítést kell adni, hogy a kisebb birtokosok többet kapjanak holdanként, mint a nagybirtokosok. A kulturális vagy jótékony célú alapítványi birtokoknak azt a részét, amely a megjelölt célra feltétlenül szükséges, úgy kell kártalanítani, vagy az évi jövedelmet úgy kell biztosítani, hogy a széles népi rétegeket szolgáló intézmények továbbra is fennmaradhassanak.

A párt a közben megjelent földreformrendelet munkájában részt vett, részt vesz annak végrehajtásában és részt fog venni – igen erőteljesen – a mezőgazdasági termelés megszervezésében is.

27. Milyen fejlődést kíván a párt a parasztságnak?
Országos kormányzati programmá kell tenni a mezőgazdasági kisüzemeknek, a kis- és törpebirtokosoknak, kiskertészeknek – mint a nemzet ősi és örökkévaló megingathatatlan létalapjának – legelső termelési ággá való fejlesztését. Arra kell törekednie az országvezetésnek, hogy a magyar földmívelés minél előbb elérje a fejlettebb mezőgazdasági államok parasztságának termelési, kulturális és életmódbeli színvonalát. Az ország újjáépítésére fordítandó áldozatok mellett elsősorban a lehetőség legmagasabb mértékéig kell áldozni a magyar élet igazi alapjának, a földmívelésnek a felemelésére. Ugyanakkor a megmaradó mezőgazdasági munkásság keresetlehetőségét és általános létfeltételeit az ipari munkásságéval teljesen azonos szintre kell emelni.

28. Hogyan kell népi alapon rendezni a gazdaságpolitikát?
A magyar gazdaságpolitikai élet irányításába eddig a legnagyobb termelőrétegeknek, a parasztságnak és az ipari munkásságnak éppen úgy, mint az iparosságnak és a kiskereskedelemnek semmiféle vagy nagyon kevés befolyása volt. Az élet- és kereseti lehetőségek, továbbá a munkafeltételek meghatározásánál ezeknek a nagy rétegeknek tűrni kellett a hatalommal bíró kisebbség elhatározását. Különösen a háború alatti kötött gazdálkodás idején láttuk, milyen igazságtalan intézkedések születnek meg, ha nagy népi rétegeknek nincs beleszólásuk a gazdaságpolitika irányításába. Éppen ezért gazdasági dem okráciát akarunk. A gazdaságpolitika irányítása s a nagy néprétegek életlehetőségének meghatározása nem lehet kiváltsága többé egyetlen szűk rétegnek sem. Olyan érdekképviseleti szervezeteket kell felállítani a különböző foglalkozási ágak részére, amelyek hathatósan képviselik a benne tömörült rétegek éles érdekeit.

29. Miképpen kívánja a párt szabályozni a parasztság munkaidejét?
Nem tartható fenn az az állapot, hogy amidőn már minden foglalkozási ágban megállapították a köteles munkaidőt, a parasztság munkaideje még mindig látástól vakulásig tart. Nem lehet kívánni, hogy a földmíveléssel foglalkozó ember napi 16-18 órát dolgozzék ugyanakkor, amikor igen sokan napi 6 órai munkából is jobban élnek. Bár a mezőgazdaság talpra állásáig nem lehet a munkaidőkérdést szabályozni, már most úgy kell készülni a mezőgazdaság fejlesztésére, hogy minél hamarabb elkövetkezzék az az idő, amidőn munkájának elvégzése mellett a mezőgazdasági lakosságnak – kisbirtokosoknak és mezőgazdasági munkásoknak egyaránt – marad idejük művelődésre és szórakozásra is. A mezőgazdaság korszerű és minél nagyobb arányú gépesítésével, a termelés olcsóbbá tételével s a mezőgazdaságban végzett munka értékének növelésével mielőbb meg kell teremteni azt az állapotot, mikor a földmíves ember ugyanannyi munka mellett is tisztességesen megélhet, amennyit az ipari munkás végez. Gondoskodni kell viszont arról is, hogy a mezőgazdasági ipar és háziipar helyes irányú kifejlesztésével a mezőgazdaságban dolgozók az egész évben hasznosíthassák munkaerejüket.

30. Az életlehetőségek átmeneti szabályozásánál mi a párt törekvése?
Bármennyire törekszik is a demokratikus magyar politika a társadalom életéből minden megkötöttséget kiküszöbölni, az életfenntartáshoz szükséges javak csökkenése és hiánya miatt kénytelen lesz a kormányzat bizonyos szabályokat továbbra is fenntartani. Itt nemcsak azt kell figyelembe venni, hogy kit milyen közvetlen károsodás ért, hanem azt is, hogy melyek azok a rétegek, amelyek a háborús években a legkevesebb juttatásban részesültek. Nem ké tséges, hogy a parasztság és munkásság az a két nagy réteg, amelyek a hivatalos juttatásból, főleg a ruházkodás terén elsősorban kimaradtak. Itt is ki kell emelni a falusi törpe- és kisbirtokosokat, akik még annyi támogatásban sem részesültek, mint pl. a gazdasági cselédség vagy üzemi munkásság. Ezeknek a ruházkodását és gazdasági felszerelését kell elsősorban pótolni, hogy termelőmunkájukat folytathassák.

Természetesen nagyon kell ügyelni a jövőben a jövedelemmegosztás szabályozására is, és amint lehet, meg kell szüntetni a társadalom minden rétegében a kilátástalan nyomort, úgy meg kell akadályozni a mamutjövedelmek kialakulását is.

31. Hogyan kell az érdekképviseleteket ászervezni?
A nagy dolgozó rétegek érdekképviseleti szervezetei a múltban nem mindig állottak hivatásuk magaslatán. A legjobb érdekképviseleti szervezete volt a munkásságnak, amelynek érdekében a szakszervezetek öntudatosan és valóban sok eredménnyel küzdöttek. Remélhető, hogy a most kialakulóban levő szabad szakszervezetek az eredményt még fokozni tudják. Gyökeresen átalakulásra és kifejlesztésre szorul azonban a mezőgazdaság érdekképviselete. Nem tarthatók fenn tovább azok az érdekképviseleti szervek, amelyekben a parasztság sohasem érvényesülhetett számaránya és értéke szerint. A munkások és más dolgozók szabad szakszervezetéhez hasonlóan olyan érdekképviseleti szervet kell a föld népének alkotni, amely kiterjeszti gondoskodását az egyes parasztgazdaságokra is, és emellett az ország gazdaságpolitikájában megérdemelt szerepet biztosít a parasztságnak.

32. Mi a célja a pártnak a szövetkezetekkel?
A szövetkezetek kapitalista tevékenységét meg kell szüntetni. Minden olyan szövetkezetet, amelynek népi vonatkozásai voltak, a nép kezébe kell adni. A mezőgazdasági irányú szövetkezeteket, mint pl. a Hangya, Mezőgazdák Szövetkezete, Futura, Országos Központi Hitelszövetkezet és a különböző kisebb mezőgazdasági vonatkozású szövetkezetek a dolgozó rétegeket, elsősorban a parasztságot illetik meg. A Köztisztviselők Szövetkezete a városok népét. A munkástömegekre támaszkodó szövetkezetek a munkásságé legyenek. Minden szövetkezetbe bele kell vinni a népi szellemet, hogy a szövetkezetek tovább ne a vezérigazgatókat, hanem valóban a népet szolgálják. Egyengetni kell az útját újonnan alakuló népi szövetkezeteknek, mert az a párt felfogása, hogy a nép jövendő gazdasági életformája a szövetkezés lesz.

33. Hogyan kell rendezni az adózást?
A legelső feladat az adózás egyszerűsítése. El kell törölni a fő adónemekbe illeszkedő kisebb adózási kinövéseket. A modern adózás tengelye a jövedelemadó. Ezt, valamint az elkerülhetetlenül szükséges pótadókat is szigorúan haladó alapon, vagyis az emelkedő jövedelem emelkedő kulcsa szerint kell megállapítani. Meg kell állapítani minden dolgozó rétegnél, a parasztságnál is, az adómentes létalapot éppen úgy, mint ahogy eddig a kistisztviselőknél megállapították. A nép ártalmára való fogyasztási adókat el kell törölni, éppen úgy, mint a közszükségleti cikkek forgalmi adóját is. Meg kell szigorítani az adózási eljárást azokkal szemben, akik eddig könnyen kibújtak az arányos és igazságos adóztatás alól. A legnagyobb jövedelmeket, akár magán-, akár vállalati kézben vannak is, kilencven százalékig is meg lehet adóztatni. Emelkedő kulcs szerint kell újból megállapítani a kataszteri tiszta jövedelmet éppen úgy, mint az újjáépítésre irányuló vagyonváltság kulcsát.

34. Milyen szociális intézkedését kíván a párt?
Legelsősorban is teljes szociális biztonságot kell teremteni az élet minden bizonytalanságával szemben minden dolgozó számára. Telje s mértékben igazságtalan az az állapot, hogy amíg a nemzet egyes rétegei az öregség, a megbetegedés és a baleset ellen élveznek több-kevesebb biztonságot, addig a nemzet legnagyobb rétege, a parasztság szociális téren teljesen magára van hagyatva. A legszembeszökőbb igazságtalanság az, hogy amíg minden közalkalmazott gyermekeinek nevelésére családi pótlékot kap, addig a falu népe semmiféle segítséget nem kap gyermekei fölneveléséhez. Ugyanilyen igazságtalan a nyugdíjrendszer is. A nyugdíjrendszert kihalási alapon meg kell szüntetni, s be kell vezetni azt a társadalombiztosítást, amelyben az élet viszontagságai ellen a szerény biztosítékot mindenki egyaránt megkapja. A párt álláspontja tehát a teljes szociális egyenlőség.

35. Milyen egészségügyi gondozást kíván a népnek a párt?
Sok dicséretes igyekezet mellett is magyar népünk egészségügyi gondozása elhanyagolódott. Így mérhetetlen pusztítást vitt végbe nálunk mindenféle népbetegség, de az általános megbetegedéseknek és baleseteknek is sokkal több áldozata volt, mint az egészségügyileg rendezettebb országokban. Ezért a párt elsőrendű feladatának tartja a népi egészséggondozás legmagasabb szintre való emelését. Az ingyenes gyógykezeltetést minden reászoruló dolgozó ember s családja számára lehetővé kell tenni. Ezenkívül állandó kötelező orvosi vizsgálatnak kell folyni népünk minden rétegében. A falvakban ki kell építeni a modern egészségügyi gondozásnak megfelelően a községi és körorvosi intézményt. Rendszeresíteni kell a mozgó rendelők intézményét, vagyis autókra szerelt röntgen, fogász- stb. laboratóriumoknak kell gyakori időközökben meglátogatni a falvakat és tanyákat. Évente meg kell vizsgálni az ifjúságot, s a népbetegségekben szenvedőket elkülönítetten kell gyógyítani. Az ország minden vidékén fel kell állítani az iskolaszanatóriumokat, ahol a megbetegedett vagy betegségre hajlamos gyermekeket egészséges emberekké igyekeznek nevelni. Községenként fel kell állítani az egészségházakat és szülőotthonokat. Egyszóval a legnagyobb áldozatot kell hozni azért, hogy megvédjük népünket a betegségek ellen.

36. Milyen legyen az új közoktatás?
A magyar népnek minél gyorsabban az első vonalban álló kultúrnépek közé kell emelkednie. Ezért nagyarányú kultúrprogramot kell megalkotnunk. Ezt közoktatásügyünk megreformálásával kell kezdeni. Az iskoláztatást igyenessé kell tenni a legmagasabb oktatásig. A nyolcosztályú népiskolát vagy a négyosztályú elemi iskolát és a négyosztályú kis középiskolát származásra és vagyoni helyzetre való tekintet nélkül mindenkinek végig kell járni. A legkomolyabb tehetségvizsgálatot kell állandóan folytatni, s minden tehetséges gyermek előtt meg kell nyitni a tanulás lehetőségét. Viszont rendkívül szigorú vizsgálatok által kell megakadályozni, hogy tehetségtelen fiatalok a szellemi pályán érvényesülhessenek. A magyarság minőségi programjának legfontosabb feltétele, hogy egyetlen építő eleme se maradjon parlagon, viszont egyetlen tehetségtelen ember se szerezhessen diplomát. A hivatalos közoktatás mellett a legnagyobb gondot kell fordítani az iskolán kívüli népművelésre, amit a Paraszt Szövetség kipróbált, egészséges programja alapján népszerűtlen vezető emberek helyett magának a népnek a kezébe kell adni.

37. Hogyan kívánja a párt emelni a foglalkozás szerinti szakképzést?
Hogy a magyar dolgozó társadalomnak testi munkát végző nagy rétegei is a lehető legtökéletesebben értsenek mesterségükhöz, már az elemi iskola felső osztályában el kell kezdeni foglalkozások szerint a szakképzést. Városokban ipari és kereskedelmi, falvakban mezőgazdasági irányúnak kell lenni a tanításnak. Az elemi iskola elvégzése után módot kell adni a különböző foglalkozási ágakban dolgozó fiataloknak, hogy foglalkozásuk elméleti alapját is megteremtsék. A mezőgazdaságban mind gyakrabban meg kell ismételni a mezőgazdasági, kertészeti, szőlőművelési szaktanfolyamokat, hogy rövid néhány év alatt, mindenki elvégezhesse azokat addig is, míg rátérhetünk a kötelező szakképzés megvalósítására. Az iparban és kereskedelemben elhelyezkedett ifjúság számára magas színvonalú tanonciskolákat és szaktanfolyamokat kell megnyitni. A magasabb elméleti szaktudás megszerzése céljából minden járásban téli gazdasági iskolát, minden vármegyében középfokú mezőgazdasági szakiskolát kell felállítani.

38. Milyen támogatást kíván a párt az ipari munkásságnak?
Minthogy a demokratikus országnak a parasztság mellett a legfontosabb társadalmi rétege az ipari munkásság, ennek életlehetőségeit államfenntartó szerepéhez mérten kell biztosítani. Bár az ipari munkásságnak megvannak a maga nagy pártjai és szakszervezetei, a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt is küzdeni kész a munkásság jogainak kivívásáért. Így ott áll a párt a munkásságnak a munkaidő szabályozására, a munkásbiztosítás tökéletessé tételére, a tanoncképzésre, a kulcsipar állami kézbevételére, majd a sztrájkjogra irányuló törekvései mellett.t;

39. Mit kíván a párt az iparosoknak és kereskedőknek?
Az ország gazdasági életének újjáépítésénél az eddiginél is sokkal nagyobb szerepe lesz az iparosoknak és kereskedőknek. Éppen ezért ehhez a nagy fontosságú feladathoz, de a két nagy foglalkozási ág életviszonyainak zavartalansága érdekében is, kívánatosnak tartja a párt az iparos- és kereskedőrétegek megerősítését. Elviselhető feltételek mellett hitellel kell segíteni a tőkeszegény iparosokat és kereskedőket, és míg a kisipart minden közszállításnál előnyben kell részesíteni, addig gondoskodni kell arról, hogy a tisztes magyar kereskedelem szabadon tevékenykedjék, s az államnak nem szabad támogatnia a mamutvállalatok versenyét. Mindkét réteg érdekében elő kell segíteni a magánkezdeményezést, s lehetetlenné kell tenni olyan gazdaságpolitikát, hogy a kisipar és kiskereskedelem ellen úgynevezett “egykézrendszer” kialakuljon. Biztosítani kell az iparos- és kereskedőtársadalom érdekképviseleteinek a gazdaságpolitikai életben és az egész közéletben való oly mértékű befolyását, amely a két réteg közhasznú tevékenységének és nemzeti értékének megfelel, de biztosítani kell ezeknek az érdekképviseleteknek feltétlenül demokratikus felépítését is.

40. Hogyan kell újjászervezni a közhivatali életet?
A régi reakciós világ legszörnyűbb kinövése volt a mindenki által ismert öncélő bürokrácia. A közhivatalokban a dolgozó polgárság ügyeit vontatva, késlekedve és akadékoskodva intézték, s ugyanakkor az életnek mind nagyobb és nagyobb területére terjesztették ki a bürokrácia hatalmát. A közéletnek ezt a szörnyű betegségét nem szabad átvinni a demokratikus államéletbe. A közhivatali tevékenységet le kell egyszerűsíteni, munkáját gyorsabbá, magatartását népszeretőbbé kell tenni. Minden közhivatali helyen felelősséget ismerő és felelősségre vonható embernek kell ülni. Vállalt munkájáért mindenki legyen felelős. Az új rendben azt sem lehet tűrni, hogy a beadványokhoz beszerezhetetlen származási iratokat követeljenek. A hivatalokat utasítani kell arra nézve, hogy egy-egy beadványt mennyi idő alatt kötelesek elintézni. Egyszóval: olyan közszolgálatot kell teremteni, amelyik elismeri és tevékenységével bizonyítja, hogy a népért van, és végét veti annak a felfogásnak, hogy a dolgozó társadalom van a közhivatalokért. Egyszerű, előzékeny és barátságos polgári közigazgatássá kell átalakulni az egész magyar közszolgálatnak, s Magyarország hivatalnokország jellegének meg kell szűnni. Lehetővé kell tenni, hogy az önkormányzatok útján a nép széles rétegei a legteljesebb ellenőrzést gyakorolhassák minden közhivatali tevékenység felett. A háborús közhivatalokat le kell bontani.

41. Milyen legyen a köztisztviselők életviszonya?
Az egyszerűbbé tett közszolgálatnak kevesebb tisztviselőre lesz szüksége. A megmaradt tisztviselőket azonban az eddiginél magasabb javadalmazásban kell részesíteni. Magyarország a világ népei közt lakossága foglalkoztatását tekintve, a mezőgazdaságban a 11. helyen, az iparban 19. helyen, a kereskedelemben 20. helyen, közalkalmazottak tekintetében azonban a 4. helyen állott a világon. Ez az állapot tovább fenn nem tartható. Természetes, hogy ilyen körülmények között az oktalanul felduzzasztott tisztviselői réteget csak alacsony életszinten tudta eltartani az ország. A rosszul fizetett tisztviselőnek kisebb a felelősségérzete, s az ilyen tisztviselői társadalomban könnyen felütheti fejét a korrupció. Tehát nemcsak a megmaradó tisztviselők értékes munkájának méltó jutalmazása, de az ország közrendjének és tiszta erkölcsének érdekében is gondtalanabb életet kell biztosítani a tisztviselőnek, mint eddig. Meg kell valósítani a tisztviselők szolgálati pragmatikáját, s a felelős munkát végző tisztviselőt függetlenné kell tenni politikai elhatározásában hivatalától és feletteseitől.

42. Mit várhat a szabad értelmiség a párt programjának megvalósulásától?
A Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt programjának megvalósulása a magyar társadalom minden rétege számára olyan életmódbeli emelkedést és függetlenséget jelent, amely mellt; ett a szabad értelmiség megélhetése és életszínvonalának fejlődése a legteljesebb mértékben biztosítható. A nyomorúságból és kiszolgáltatottságból kiemelkedett, kultúrára és szórakozásra váró dolgozó rétegek magas életszínvonalat tudnak biztosítani az értelmiségi foglalkozások bármelyik ágazatában elhelyezkedett embernek. A falu népének gazdasági megerősödése magával hozza a határrendezésre, az építkezésre, a fokozottabb egészségápolásra, a civilizáció, a kultúra és művészet értékeinek s eredményeinek felha sználására és élvezetére való törekvést. A szabad értelmiségi pályák felvirágzása az ilyen népi emelkedés nyomában egészen természetes, viszont a magyar értelmiségi rétegeknek a múltbeli politikai helyezkedése nem mindig szolgálta ezt a népi emelkedést. A fejlődés igazi útját követve, a magyar értelmiségnek józan érdeke, hogy elősegítse a népi emelkedés útját és megtalálja azokat a feladatokat, amelyek ebből az ő számára adódnak.

43. Milyen magyar hadsereget kíván a Független Kisgazdapárt?
Bár nyilvánvaló, hogy az európai háború örök tűzfészkének, Németországnak a legyőzetése után hosszú ideig nem lesz háború, a hadsereg-szervezésre mégis gondolnunk kell. Először is gyors program alapján meg kell szervezni a németek elleni háború céljaira az új magyar honvédséget, s azt mielőbb harcra kell vetnünk, de gondolnunk kell a békeidők hadseregének felállítására is. Az új magyar hadseregnek valóban népi hadseregnek kell lenni. Nem szabad válaszfalakat építeni a hadsereg és a nép közé. Meg kell szüntetni a tisztikarnak a polgári társadalomtól való elnevelését, és éppen ezért meg kell szűnni az előzetes tisztképzésnek. Mindenkinek honvédként kell bevonulnia a hadseregbe és azután az arravalóság alapján, az iskolai végzettségre való tekintet nélkül kell kiválasztani a leendő tiszteket. A karpaszományossági jogot el kell törölni. Katonatisztek és katonák számára el kell tiltani a politikával való foglalkozást. Háborúban és békében egyaránt el kell törülni a tiszti étkezdét, s meg kell szüntetni a feljebbvalókkal szemben va ló megalázkodás kötelességét. Intézményesen biztosítani kell az alárendeltek panaszjogát.

44. Milyen kormányformát kíván a Független Kisgazdapárt?
A párt 15 éves múltjához hűen, az alkotmányos népképviseleti alapon álló demokratikus kormányforma alapján áll. A törvényeket titkos választással, szabadon választott képviselőház hozza, s azokat felelős minisztérium hajtja végre. Az államélet legfőbb alapja az állampolgár. Az állampolgári öntudat emelésére s az állampolgári jogok biztosítására mindent el kell követni. Magyarország szabadságának és teljes függetlenségének legfőbb biztosítéka a mindenkitől független, öntudatos állampolgár. Az állampolgári öntudatra s jogainak önálló és befolyásmentes gyakorlására rá kell nevelni minden magyar dolgozót, s e jogok gyakorlásának tanítását az elemi oktatástól fogva kötelezővé kell tenni. A demokrácia a Független Kisgazdapárt értelmezésében azt jelenti, hogy mindenkinek tökéletes szabadsága van mindaddig, amíg másoknak, egyeseknek vagy a nemzet egyetemének szabadságát nem sérti. De jelenti azt is, hogy a többség dönt, s a kisebbség köteles magát alávetni a többség döntésének. Így a nép többsége szab törvényeket a kisebbségnek, nem mint eddig az áldemokráciában, hogy a kisebbség kényszerítette rá a maga törvényeit a többségre. A demokrácia a Független Kisgazdapárt megfogalmazásában szemben áll minden erőszakkal és diktatúrás törekvéssel, vagy annak bármilyen megnyilvánulási módjával.

45. Mi a párt álláspontja a szabadságjogok tekintetében?
A Független Kisgazdapárt a magyart; nemzet létfeltételének tekinti a személyes szabadság, vallásszabadság, törvény előtti egyenlőség, a háborús következmények megszűnése után a gazdasági szabadság, valamint a politikai szabadságjogok, a sajtószabadság, egyesülési és gyülekezési szabadság és az általános és titkos választójog feltétlen biztosítását.

46. Milyen választójogot kíván a párt?
A Független Kisgazdapárt 15 éves küzdelmének sarkpontja volt az általános titkos választójog. Most, amidőn a megvalósítás akadályai megszűntek, azt kívánja a párt, hogy minden 21 évet betöltött férfinak és nőnek választói jogot kell adni. A választhatóság korhatárát 24 évben tartjuk megállapítandónak. A választásnak titkosnak kell lennie, s a választás titkosságának és tisztaságának megsértése a legszigorúbban büntetett bűncselekménynek számítson.

47. Milyen külpolitikát kíván folytatni a Független Kisgazdapárt?
A magyar nép életérdekeinek olyan külpolitikai irány felel meg, amely biztosítja Magyarország függetlenségét, nemzeti jellegének megtartását, szabad kulturális és gazdasági fejlődését, valamint a tartós békét. Evégből külpolitikánkat új alapokra kell fektetni. Örökre le kell számolnunk a német orientációval, s őszintén és fenntartás nélkül a demokráciák felé kell fordulnunk. Meg kell szereznünk a demokráciák, elsősorban a bennünket felszabadító Szovjetunió, továbbá a szomszéd népek, az Egyesült Államok, Anglia, Franciaország jóindulatát és bizalmát, s biztosítani kell a népek közötti közvetlen kapcsolatokat is, a kapcsolatok közvetlenné tétele és a zavartalanabb együttműködés biztosítása érdekében. [...]

In: Magyar Történeti Szöveggyűjtemény 1914-1999. Szerk. Romsics Ignác, I. köt. 404–411. o.


Vélemények, javaslatok

Az oldal létrehozásának dátuma: 2001. január 16. kedd
Utolsó módosítás: 2001. április 5. csütörtök
Copyright © 2000 Az 1956-os Magyar Forradalom Történetének Dokumentációs és Kutatóintézete Közalapítvány

Elejére