Az élelmiszerkészletek bejelentése és étkeztetési jegyek rendszeresítése a fővárosban
A közellátásügyi kormánybiztos fontos rendelkezései Budapest közellátására vonatkozólag
1945. február 27.
Vas Zoltán elvtárs, Budapest közellátásügyi kormánybiztosa nagy fontosságú rendeletet bocsátott ki, amelyben egyrészt biztosítani kívánja Budapest lakosságának élelmiszer-szükségletét, másrészt az elosztásra vonatkozóan kíván intézkedéseket tenni. A kormánybiztos ez ügyben a következő rendelkezést adta ki:
Nagy-Budapest rendkívül nehéz ellátási helyzetére és a rendelkezésemre álló igen csekély élelmiszerkészletre tekintettel ismernem kell a magánház tartásokban, kereskedőknél, vendéglátóüzemeknél, köz- és magánkórházaknál és más, ellátást kiszolgáltató [sic] intézeteknél tárolt élelmiszerkészletek pontos mennyiségét. Az Ideiglenes Nemzeti Kormány 256/1945. M. E. számú rendeletében nyert felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:
Élelmiszerkészletek bejelentése
Minden budapesti, illetve Pest környéki háztartás feje köteles az ez évi február 25-ik napján meglévő állapotnak megfelelően a birtokában levő és személyenként 20 kg burgonyát, 8 kg lisztet (száraz tésztát), 3 kg szalonnát, zsírt vagy zsiradékot, 6 kg füstölt húst vagy konzervet, 4 kg hüvelyest, 2 kg sót, 5 kg gyümölcsízt, konzervet stb. 2 kg cukrot és 2 kg szappant meghaladó mennyiségeket 24 órán belül a házmegbízottnak, Pest környéken a körzeti megbízottnak írásban bejelenteni.
Ugyanakkor azt is be kell jelenteni, mennyi időre nyilvánítja magát és [a] háztartásához tartozókat a legszerényebb életmód mellett ellátottnak. A házmegbízott a fent bejelentett élelmiszerkészletekről 24 órán belül a háztömbmegbízottnak kimutatást készíteni és átadni köteles. A háztömbmegbízott a fővárosban az elöljáróságokon, a környéken a polgármesteri hivatalnál vagy [a] községi elöljáróságokon újabb 24 órán belül elismervény ellenében tartozik az összesítő kimutatást leadni. Az elöljáróságok és polgármesterek a bejelentések egy másolatát a bejelentéstől számított 48 órán belül tartoznak az élelmiszerjegy-központhoz (VI., Izabella utca 61., I. 15.) beterjeszteni.
A kereskedői, vendéglátó-ipari, kórházi és egyéb élelmiszerkészleteket közvetlenül a kerületi elöljáróságon (illetve a környéki polgármestereknél) kell benyújtani. Ezeket az átvevő hivatalok külön kimutatásba foglalva jelentsék hozzám.
Be kell jelenteni az elrejtett készleteket
Aki elrejtett élelmiszerkészletek hollétéről tud, az a kormánybiztosság ellenőrző osztályánál (VI., Paulay Ede utca 52.) köteles bejelenteni azokat. Aki 100 kg-ot meghaladó ilyen élelmiszert bejelent, az élelmiszer-mennyiség 10%-ának megfelelő élelmiszer-juttatásban részesül, amelyet 24 órán belül kiutalok.
Az élelmiszerkészletek ellenőrzésére a házmegbízottak[on], tömb-, illetve körzeti megbízottakon kívül a kormánybiztos igazolványával ellátott ellenőrző közegek jogosultak. Ezeken kívül senki más. A legszigorúbban megtiltom, hogy vidékről a fővárosba érkező élelmiszer-szállítmányokat ideértve a magánosok által hozott élelmiszereket is bárki feltartóztassa, ellenőrizze vagy elkobozza.
Kenyér-, illetve étkeztetési jegyek rendszeresítése
Budapest székesfőváros területén fejenként napi 10 dekagramm kenyér vagy 7 dekagramm liszt vagy napi egytálétel kiszolgáltatására jogosító étkezési jegyeket rendszeresítek. Jegyeket mindenki kap, azok kivételével, akik a bejelentések során magukat ellátottaknak nyilvánították. A jegyeket szelvényenként tetszés szerint 10 dekagramm kenyér, 7 dekagramm liszt vagy egytálétel beváltására lehet felhasználni. Az egytálételre jogosító jegyet előzőleg az arra felhatalmazott szervnél kell érvényesíttetni. Minden jegy csak a rajta feltüntetett napra érvényes. A jegyen számokkal és betűkkel jelölt szelvények esetenként kerülnek beváltásra később meghatározott áruk kiadása céljából. A jegyre a tulajdonos nevét és címét a közellátási megbízott köteles kiosztás előtt ráírni.
Aki kenyeret vagy lisztet igényel, a jegy szelvénye ellenében bármely péküzem, kenyérelárusító vagy -elosztó azt kiszolgáltatja. A házmegbízott esetleg összegyűjtheti a ház jegyeit, és egyszerre válthatja be azokat.Az étkezési jegyeket érvényesíteni lehet: a munkahelyen, ha az étkezdét tart fenn, 14 éven aluli gyermeknél annál a csecsemővédő, gyermekvédő stb. intézet vezetőségénél, amely konyhát tart fenn; hatósági főzőhelyeken (ínségkonyhákon); az egytálétel-akcióba bevont vendéglátó-ipari üzemekben a lakhely szerinti elöljáróság népgondozó osztályának igazolása alapján.
Itt előnyben részesítendők a rászoruló többgyermekes családok, az új magyar hadsereg katonáinak hozzátartozói, a teljesen ellátatlanok és az aggok, az egytálételes akcióba bevont jótékony célú stb. szervezetek által fenntartott étkezőhelyeken az egyesületek vezetősége által, és végül beváltható minden vendéglátó-ipari üzemben, amely működésben van. Az érvényesítést a jegy hátsó oldalán lehetőleg bélyegzővel, a konyha feltüntetése mellett fel kell tüntetni. Az étkezde az érvényesített jegyekről nyilvántartást köteles vezetni.
Az étkezési jegyek kiosztása
Minden ház közellátási megbízottja büntetőjogi felelősség mellett a ház lakóiról két kimutatást készíteni tartozik 3-3 példányban. Az egyik kimutatásban az 1932 előtt, a másikban az 1932. év után születetteket kell felvenni. Kimaradnak azok a listákról, akik ellátottnak tekintendők. A kimutatásokat a házmegbízottak f. hó 27-én át kötelesek adni a tömbmegbízottaknak, akik 28-án az illetékes elöljáróságokon működő élelmiszerjegy-fióknak adják át a hivatalos órák alatt (reggel 8-tól 17 óráig). A jegyfiók minden kimutatásba felvett személy részére egy hónapig érvényes Budapesti étkezési jegy -et szolgáltat ki. A jegyekért a háztömbmegbízott személyazonossági igazolvánnyal ellátva március 4-én vagy 5-én megjelenik, majd 24 órán belül azokat a házmegbízottaknak juttatja el, akik azokat azonnal lakásról lakásra járva aláírás ellenében kiosztj[ák]. Az aláírt kimutatást 9-én a tömbmegbízott, 10-én az utóbbin keresztül az illetékes jegyfiók kapja meg.
Kenyér vásárlása esetén a péküzem köteles a jegyszelvényeket összeszedni, százával papírlapra ragasztani, és azt az Izabella utca 61. I. [emelet] 15. alá minden hó közepén és végén benyújtani. Az üzem ezután újabb lisztmennyiséget kap. Az egytálételt kiszolgáltató konyha a jegyeket száz darabonként papírra ragasztja, s ugyancsak az Izabella utca 61. alatt nyújtja be elszámolásra minden hó közepén és végén. Az elszámolási lap felső részére Egytálételes elszámolásfelirat és az étkezde címe és vezetőjének neve kerül. Ennek alapján történik meg a további nyersanyag-kiutalás.
Elveszett, ellopott jegyek mással nem pótolhatók. A jegyek másra át nem ruházhatók. A Budapestről eltávozók jegyüket minden esetben vigyék magukkal, mert vidéken csak ez ellenében kapnak élelmiszerjegyet. Aki a jegyeket hamisítja, vagy azokkal visszaél, aki a kimutatásban valótlan adatokat ad be, internálási eljárás, súlyosabb esetekben a népbíróság elé kerül.
(Közli: Népszava, 1945. február 27. 4. o.)