Magyar jegyzék a nagyhatalmakhoz a szlovákiai magyarság ügyében
A Magyar Távirati Iroda jelenti: Gyöngyösi János külügyminiszter szerdán délután fölkereste Puskin szovjet követet, Schoenfeld amerikai követet, Helm követet, az angol misszió vezetőjét, Gauquié francia követet és a négy nagyhatalom budapesti képviselőjének átnyújtotta a magyar kormánynak azt a jegyzékét, amelyben a nagyhatalmak közbelépését kéri a Magyarország és Csehszlovákia közötti vitás kérdések elintézésére.
*
A Magyar Távirati Iroda diplomáciai szerkesztőjének értesülése szerint a jegyzék bevezetőül a szlovákiai magyarok helyzetét és a szlovákiai magyarság kérdésének megoldására vonatkozó nemzetközi kötelezettségeket ismerteti.
A magyar kormány e jegyzékben felkérte a külügyminiszterek tanácsában résztvevő szövetséges főhatalmakat, hogy az egyre inkább elmérgesedő magyar–csehszlovák kérdést a jogfosztottság állapotában levő és most már a széttelepítési intézkedésnek is alávetett szlovákiai magyarság ügyében baráti támogatásukkal kielégítő megoldáshoz jutassák.
A magyar kormány a továbbiakban kifejezésre juttatja azt a meggyőződését, hogy ennek a kérdésnek rendezetlen volta, illetve a csehszlovák kormány magatartása lehetetlenné teszi a szlovákiai magyarság ügyének kétoldalú és emberies rendezését, de akadályozza a közép-európai országok között a békés kapcsolatok kialakulását is.
A magyar kormány jegyzéke végül felkéri a nagyhatalmakat, hogy a szlovákiai magyarság kérdésének a párizsi békeértekezlet határozmányai és a békeszerződés szellemében történő megoldása érdekében lépjenek közbe.
(Közli: Népszava, 1947. február 6. 1. o.)
Kiket nem kell visszavenni az elbocsátott alkalmazottak közül?
Szerdán a kormány tagjai Nagy Ferenc elnökletével minisztertanácsot tartottak. Napirend előtt Fischer József elvtárs, a Fővárosi Közmunkák Tanácsának elnöke ismertette az egye minisztériumok központi és egységes elhelyezéséről készült terveket. A minisztertanács pénzügyi okokból az úgynevezett minisztériumi negyed létesítését egyelőre nem tartja időszerűnek.
A minisztertanács a B-listarevízió és a nyugdíjas B-lista határidejét február 28-ig meghosszabbította.
Rónai Sándor elvtárs, kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter előterjesztésére megállapították az iparigazolványok és iparengedélyek felülvizsgálata során fizetendő díjakat és
hozzájárultak ahhoz is, hogy bizottság utazzék Németországba az ottani árucsere-lehetőségek tanulmányozására.
Ries István elvtárs igazságügy-miniszter rendeletek kibocsátására adott felhatalmazásának június 30-ig való meghosszabbításáról szóló törvényjavaslat-tervezetét elfogadták.
Hat hónapi tartamra szabályozták a házfelügyelőknek és segédházfelügyelőknek járó központi fűtéssel kapcsolatos járandóságokat.
A külügyminiszter javasolta, hogy nemzetközi vonatkozású kulturális, munkaügyi és egyéb szakkérdésekben az illetékes minisztériumok a Külügyminisztériummal egyetértésben járjanak el. A javaslatot elfogadták.
A jóvátételi kötelezettség teljesítéséből folyóan leszerelt üzemek tulajdonosainak kártalanítását szabályozta a minisztertanács, és teljesítési időpontként 1948. januárt állapították meg. Elfogadták a forintmérlegre, a jövedelemadó-többletre és a vagyonadóra vonatkozó pénzügyminiszteri előterjesztéseket.
Bán Antal elvtárs, iparügyi miniszter javaslatára az egyes nehézipari vállalatok állami kezelésbe vételével kapcsolatos rendelet határidejét akként módosította, hogy a bejelentési kötelezettségeknek eleget tett vállalatoknak az állami kezelésbe vételre megszabott határidejét 60 nappal meghosszabbította. Ugyancsak az iparügyi miniszter javaslatára az ipari és kereskedelmi munkavállalók elbocsátásának kérdésével foglalkozott a minisztertanács, és úgy határozott, hogy
nem kötelezhető a vállalat azoknak az elbocsátott alkalmazottaknak visszavételére, akik az igazolási eljárás során hátrányos jogkövetkezményeket tartalmazó határozat alá estek, olyanokat sem köteles visszavenni, akik önként nyugatra távoztak és akik a demokrácia szempontjából nem megbízhatók.
Hozzájárult a minisztertanács ahhoz is, hogy az Észak-amerikai Egyesült Államokba háromtagú bizottság utazzék ki a gyapotkölcsön részleteinek letárgyalására.
A földművelésügyi miniszter előterjesztésére rendelettervezetet fogadott el a minisztertanács a külföldi agrártudományi bizottság létesítésére. Ugyancsak a földművelésügyi miniszter javaslatára hozzájárult a minisztertanács ahhoz, hogy Dunavölgyi Agrártudományi Intézetet és Dunavölgyi Agrárbizottságot létesítsenek.
A minisztertanács úgy döntött, hogy a jövőben szerdán tartja üléseit.
(Közli: Népszava, 1947. február 6. 1. o.)