Megtalálták Teleki Pál búcsúlevelét
A gazemberekkel szövetkeztünk írta halála előtt az öngyilkos miniszterelnök
1945. augusztus 5.
Pontosan 52 hónappal ezelőtt, 1941. április 3-án, a kora reggeli órákban megdöbbentő hír kelt szárnyra Budapesten: Teleki Pál gróf, Magyarország miniszterelnöke, tragikus hirtelenséggel elhunyt.
Így szólt a hivatalos jelentés. Az emberek azonban nem hittek ennek a nyilván hamis hivatalos közlésnek. Találgatások indultak meg. Később kiszivárgott a való: Teleki öngyilkos lett. A gyilkos golyó, amely megölte Teleki miniszterelnököt, egy 9 milliméteres Browning-pisztolyból származott, de hogy miért vetett véget életének Teleki Pál, arról bizonyosat csak a bennfentesek tudtak.
Ötvenkét hónap után most a titokzatos ügyre teljes fény derül. A Kis Ujság munkatársának sikerült megszerezni azt az okmányt, mely minden kétséget kizárólag igazolja, hogy Teleki Pál gróf végső elkeseredésében, politikai csalódottságában, hazafias érzésében súlyosan megbántva emelte maga ellen a fegyvert.
Magyarország mint ismeretes Jugoszláviával megkötötte az örökbarátsági szerződést. Németország a belgrádi válság és a Simovics-kormány megalakulása után bosszúra határozta el magát Jugoszlávia ellen. Teleki ellene volt, hogy Magyarország részt vegyen Németország oldalán egy esetleges katonai akcióban. Az örökbarátsági szerződés megszegése becsületével nem volt összeegyeztethető. Fokozta érzékenységét, hogy felesége halálos beteg lett. Ezek az események torlódtak az egyre gondterhesebb Teleki feje felett. Barcza György londoni magyar követ jelentette: amennyiben Magyarország megengedi továbbra is német csapatok átvonulását a jugoszláv határ felé, Anglia megszakítja Magyarországgal a diplomáciai kapcsolatot. Sőt, hadat üzen Magyarországnak.
Teleki mindenáron meg akarta őrizni az ország semlegességét, ezért audienciát kért a kormányzótól, de már mindennel elkésett. Nem talált kiutat. Órákig tépelődött, azután leült íróasztalához, és megírta búcsúlevelét, amely szó szerint a következőképp hangzik:
Főméltóságú Uram!
Vádolom magam, hogy nem tudtam megakadályozni a jugoszlávok elleni német akcióban való részvételünket. A nemzet becsületét veszni hagytam. A jugoszláv nemzet a barátunk. Mohácson is ezt hirdette Főméltóságod. De mi most a gazemberekkel szövetkeztünk. A délvidéki magyar és német kisebbségek ellen elkövetett atrocitások hírei nem igazak, azokat a németek találták ki. Talán halálommal is szolgálatot teszek nemzetemnek.
Teleki Pál
A búcsúlevél még aznap eljutott a kormányzó kezéhez. Még egy búcsúlevé feküdt az íróasztalon, ezt feleségéhez intézte Teleki Pál.
A nemzet becsületét, amelynek legfőbb őre én vagyok, veszni engedtem...
A történeti hűség kedvéért meg kell jegyezni, ugyanaznap, mikor Teleki Pál gróf önkezével oltotta ki életét, az esti órákban megjelent Bárdossy László újonnan kinevezett miniszterelnöknél Nagy-Britannia követe, és bejelentette, megszakítja a diplomáciai viszonyt Magyarországgal...
Elrepült a nagy kő, ma már sajnos tudjuk, hol állt meg...
Mátrai Sándor
(Közli: Kis Ujság, 1945. augusztus 5. 1. o.)