INDÍTÁS Most az első, bejelentkező képernyőn vagyunk.
Ha az órát készítő 1956-os Intézetről szeretnél többet tudni, vagy kérdésed, javaslatod van hozzánk, kattints a képernyő bal felső sarkában található 1956-os Intézet logóra! Így az 1956-os Intézet honlapjára jutsz. A bejelentkező képernyőre úgy tudsz majd visszajutni, ha megnyomod a böngészőprogram BACK (VISSZA) gombját.
Ha információkat szeretnél a SULINET-programról, vagy kérdésed, javaslatod van, akkor kattints a képernyő jobb felső sarkában található SULINET-logóra! Így az MKM Sulinet Iroda honlapjára jutsz. A bejelentkező képernyőre úgy tudsz majd visszajutni, ha megnyomod a böngészőprogram BACK (VISSZA) gombját.
Ha el akarsz jutni a nyitóképernyőhöz, a főmenühöz kattints a Bem József tér táblára, azaz a TOVÁBB gombra, amelyet a képernyő jobb alsó sarkában találsz!
Ötlet, javaslat: Hogy ne barangolj el túlságosan a hálón, vagyis ne kalandozz el a lecke témájától, tegyél BOOKMARK-ot (könyvjelzőt) ide a digitális órához! Így könnyebben visszatalálsz!
NYITÓOLDAL / FŐMENÜ Most a nyitóképernyőn a főmenüben vagyunk. Innen többféle úton navigálhatsz a különböző tananyagok között.
Ha a képernyő közepén található öt leckecím közül bármelyikre rákattintasz, akkor az egyes leckeszövegekhez jutsz el. Az egyes leckéken belüli navigálásról lásd alább, a LECKESZÖVEG című részben.
Ha a képernyő bal felső sarkában található SULINET-logóra, az Információ gombra kattintasz, akkor az ún. kolofonoldalhoz érkezel, amelyen részletes adatokat találsz a felhasználói jogokról, az alkotókról, a felelős kiadóról, a programfejlesztőkről, a fejlesztőeszközökről, az ajánlott böngészőprogramokról, valamint egy továbblépési pontot a felhasznált anyagok listájához.
Ha a képernyő bal oldalán, középen található TARTALOM gombra kattintasz, akkor a tartalomjegyzékhez érkezel, ahol a digitális óra minden fejezete, alfejezete, részlete tagoltan, címszerűen megtalálható. A tartalomjegyzékben bármelyik címre rákattintasz, az adott fejezethez vagy részhez jutsz. Továbbá két továbblépési pontot találsz 1. a felhasznált anyagok listájához, 2. a javasolt bejárási útvonalhoz.
Ha a képernyő bal alsó sarkában található SEGÍTSÉG gombra kattintasz, akkor erre a részletes segítség oldalra jutsz.
Ha a képernyő jobb alsó sarkában található 1956-os Intézet bélyegre kattintasz, akkor az Intézet honlapjára jutsz. A bejelentkező képernyőre úgy tudsz majd visszajutni, ha megnyomod a böngészőprogram BACK (VISSZA) gombját.
LECKESZÖVEG Itt a képernyőt három részre osztottuk: a felső sávban találhatóak a kezelőgombok/bélyegek, a jobb oldali ablakban olvasható mindig a lecke szövege (törzsszöveg), és a bal oldali ablakban jelennek meg a szövegközi kis bélyegekkel (ezekről lásd alább részletesen) és a kezelőgombokkal/bélyegekkel behívott kiegészítő, illusztráló szövegek, táblázatok.
Minden egyes lecke elején továbblépési pontokat találsz az alfejezetekhez, tehát a leckeszöveget tagoló címek forrószóként működnek: rájuk kattintva azonnal az adott szövegrészhez jutsz. A lecke elejére a böngészőprogram BACK (VISSZA) gombjának lenyomásával juthatsz vissza.
A kezelőgombok (bélyegek) megnyomásával érhető el: az információ, a tartalom, a segítség, az időrendi, a források, a szakirodalom, az életrajzok, a (kis)lexikon, a memoárok (visszaemlékezések), térképek / táblázatok és az ajánló irodalom (ezeket lásd alább részletesen); a FŐLAP gombbal visszajuthatsz a nyitóoldalra, a főmenühöz.
Egy-egy lecke szövege 1520 gépelt oldal hosszúságú, ezért hogy folyamatosan olvasni tudjad, ún. scrollbar-t (gördítősávot) helyeztünk el a képernyő jobb szélén: az egérrel csak rá kell menned a felső vagy alsó nyílra és máris felle tudsz haladni a szövegben.
Alaphelyzetben a bal oldali ablakban mindig az adott leckéhez tartozó időrendi tábla (kronológia) jön be, amelyet szintén a gördítősáv használatával tudsz továbbolvasni. Ha olvasás, feldolgozás közben új(abb) kiegészítő szöveget hívsz be a bal oldali ablakba, akkor mindig a legutolsót látod ott, az előző eltűnik. A leckeszöveget és a bal oldali ablakban található kiegészítő szöveget elválasztó vonal jobbrabalra mozgatható (azaz a képernyőrész átméretezhető): aszerint, hogy a leckeszöveget vagy a segédszöveget olvasod éppen. A nyitóoldalra, a főmenübe való visszatérés és újabb lecke behívása után az eredeti képernyőméretezés áll helyre.
A folyó leckeszövegben kis bélyegeket, nyomógombokat helyeztünk el (források, szakirodalom, memoárok, térképek/táblázatok), amelyek az egyszerűség kedvéért megegyeznek a felső sávban látható bélyegekkel (kezelőgombokkal). Ha az egeret a bélyegre állítod, akkor kis ablakban megjelenik az ott elérhető forrás, szakirodalom, visszaemlékezés vagy táblázat címe. Ha rákattintasz az adott bélyegre, akkor a bal oldali ablakban ezek a kiegészítő szövegek illetve ábrák jelennek meg:
források: korabeli, hiteles írott források párt- és állami iratok, újságcikkek, felhívások, röplapok, beszédek, amelyek az adott esemény kapcsán vagy róla keletkeztek;
szakirodalom: a korszak kutatóinak, történészeknek könyv-, tanulmány-, előadásrészletei, amelyek bővebben megmagyarázzák az adott esemény(sorozat) hátterét, tágabb összefüggésekbe helyezik és behatóbban vizsgálják azokat;
memoárok: a korszak szereplőinek szubjektív, több évtizeddel későbbi visszaemlékezései, amelyek plasztikusan és sokkal átélhetőbben mutatják be az adott eseményt;
térképek/táblázatok: a középiskolai történelmi térképatlasz e témához kapcsolódó lapjai, illetve levéltári források és a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján összeállított statisztikai adatsorok, amelyek a korszak demográfiai, gazdasági jelenségeit mutatják be.
A leckeszövegben az események legfontosabb szereplőinek az életrajza (életrajzok) és a fontos vagy kevéssé ismert szervezetek, intézmények, fogalmak meghatározása, magyarázata (lexikon) ún. hotwordökkel, forrószavakkal hívható elő: az adott név (például:Maléter Pál) vagy szervezet (például: Magyar Dolgozók Pártja) alá van húzva, és rákattintva a bal oldali ablakba bejön az adott életrajz, illetve magyarázat.
Az információ gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban megjelenik az ún. kolofonoldal (lásd részletesen feljebb).
A tartalom gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban megjelenik a részletes, tagolt tartalomjegyzék (lásd részletesen feljebb).
A segítség gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban megjelenik ez a segítségoldal.
Az időrend gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban egyszerre jelenik meg az öt leckéhez tartozó időrendi tábla, kronológia: ez a korszak legfontosabb bel- és külpolitikai eseményeinek rövid leírását tartalmazza.
A források gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban megjelenik az öt leckéhez csatolt források teljes jegyzéke, amelyből a címre rákattintva kiválaszthatod a megfelelőt. A dokumentum ezután a lista helyére, a bal oldali ablakba jön be.
A szakirodalom gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban megjelenik az öt leckéhez csatolt könyv-, tanulmány- és előadásrészletek teljes jegyzéke, amelyből a címre rákattintva kiválaszthatod a megfelelőt. A szakirodalmi szöveg ezután a lista helyére, a bal oldali ablakba jön be.
Az életrajzok gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban megjelenik az öt leckéhez csatolt életrajzok teljes jegyzéke, amelyből az adott névre rákattintva kiválaszthatod a megfelelőt. Az életrajz ezután a lista helyére, a bal oldali ablakba jön be.
A lexikon gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban megjelenik a teljes kislexikon: alfabetikus rendben az öt leckében előforduló fontos vagy kevéssé ismert szervezetek, intézmények, fogalmak meghatározása, magyarázata.
A memoárok gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban megjelenik az öt leckéhez csatolt visszaemlékezések teljes jegyzéke, amelyből az adott névre rákattintva kiválaszthatod a megfelelőt. A visszaemlékezés, interjú ezután a lista helyére, a bal oldali ablakba jön be.
A térképek/táblázatok gomb lenyomását követően a bal oldali ablakban megjelenik az öt leckéhez csatolt térképek és statisztikai táblázatok teljes jegyzéke, amelyből az adott címre rákattintva kiválaszthatod a megfelelőt. A térkép és a táblázat ezután a lista helyére, a bal oldali ablakba jön be.
Az ajánló irodalom gomb lenyomását követően a bal oldali ablakba bejön a teljes ajánló irodalom (bibliográfia): az 19531963 közötti évek és az 1956-os forradalom történetét feldolgozó magyar nyelvű könyvek, tanulmányok szerzők, illetve cím szerint alfabetikus sorba rendezett, válogatott jegyzéke.
A főlap gombbal visszajuthatsz a nyitóoldalra, a főmenühöz.
ELLENŐRZŐ KÉRDÉSEK Ha az iskoládban lehetőség van a tananyag Web-szerverről történő szolgáltatására, akkor tanárod az ellenőrző kérdések segítségével képet kaphat arról, hogy miként sajátítottad el a tananyagot. Ehhez kattints rá a leckeszövegek végén található ellenőrző kérdések gombra. Ekkor ugyanebben az ablakban megjelenik egy kérdéssorozat. Először a nevem ablakba írd be a saját nevedet vagy azonosítódat. Minden kérdés alatt gördíthető ablakot találsz. Ezekbe az ablakokba írhatod be válaszaidat. Ha valamennyivel végeztél, akkor a kérdések végén lévő továbbít gomb megnyomásával juttathatod el válaszaidat tanárodnak.